16. yüzyılda Kervansaray olarak inşa edilen Çukurhan, Ankara’nın günümüze az sayıda intikal edebilmiş otantik değerlerinden birisidir. 2007-2010 yılları arasında Koç Grubu tarafından restore edilerek butik otel konseptiyle hizmet vermeye başlamıştır. Ve elbette Eski Ankara olarak bilinen bölgenin tam merkezinde yer almaktadır. Kapısı, Ankara Kalesi’ni kente bağlayan büyük kemerli geçide bakar. Önündeki meydanda sabit Ankara pazarı bulunur. Baharat’tan taze ve kuru meyveye kadar pek çok ürün bulabilirsiniz. Tıpkı İpek Yolu üzerindeki kervanların konakladığı beşyüz yıl önceki atmosfer gibi.

Övgüler

Otantik Ankara’nın orta yerindeki konumu kültür turizmini hedefleyen gezginler için idealdir. Adımlayarak Kale’yi, Etnografya Müzesi’ni, Anadolu Medeniyetler Müzesi’ni ve Hacı Bayram Camii’ni gezebileceğiniz gibi orijinal haliyle yeniden restore edilen tarihi Hamamönü Mahallesi de hemen dibinizdedir.

Divan Çukurhan’ı iki kelimeyle özetlemek gerekirse romantik ve otantik diyebiliriz. Han orijinal haline sadık kalınarak inşa edildiği için 19 oda ile hizmet veriyor. Aynı nedenle her bir odanın ebatları ve iç mimarisi farklı. Bu farklılık iç döşemeye de yansımış. Lobiden Rahmi Koç müzesine geçiş yapabiliyorsunuz ya da kütüphanede sessiz bir köşe bulup kahvenizi yudumlarken birbirinden değerli kitaplar arasında gezinebiliyorsunuz. Butik bir otel olduğu için kalabalık bir ekip yok, böylelikle kimse oradan oraya koşuşturmuyor huzur hakim. Divan geleneğinden gelen mutfak kültürü elbette dikkat çekici, özellikle serpme kahvaltısı mutlaka denenmeli.

Oda ve Suitler

Oda ve suitler büyüklüklerine göre Deluxe Oda, Grand Oda, Colonial Suite, Royal Suite, Mandarin Suite olarak sıralanmış. İç mimarinin otantik havasına rağmen odalar jakuzi, flat TV, office desk gibi modern hizmetlerle ustaca harmanlanmış. 40 metrekarelik toplantı odası ile de hizmet veren Çukurhan, düğün mekanı olarak da Ankara’nın gözde mekanları arasındaki yerini almış durumda.

Eleştiriler

Bunca güzelliğin yanı sıra bazı aksaklıklar da olacak elbette. Gündüz için çok övdüğümüz konumu gece olunca haddinden fazla ıssızlaşmakta; bu da özellikle Ankara’yı çok iyi bilmeyen misafirleri biraz tedirgin etmekte.

Özetle

İş gezileriniz için de tercih edebilirsiniz ama sıkı bir kültür turu için ailecek ya da tek olarak da tercih edebileceğiniz harika bir atmosfer. Fiyatı diğer otellerle karşılaştırıldığında biraz yüksek görülebilir ama arada aşırı bir fark olduğu da söylenemez.

Hizmetleri kısaca şöyle:

  • Geç check-out
  • 24-saat oda servisi
  • Havaalanı servisi
  • Çamaşır ve kuru temizleme
  • Geziler ve Turlar
  • Doktor
  • Kütüphane